Czech English German Hungarian Polish Slovak
Přihlásit seTŘEŠEŇ typové označení - T

TŘEŠEŇ typové označení - T
Výrobce Fa. Eben

Materiál třešeň
Prodejní cena 60,00 Kč
Prodejní cena bez DPH 50 Kč
Sleva


Preloader

Třešeň

(původně “cherise” reinterpreted jak množný, od starých francouzské slovo, v otočení od latiny cerasum a Cerasus - tj., klasické jméno moderního města Giresun v Turecku) je jak strom tak jeho masité ovoce, typ známý jako peckovice s jediným tvrdým kamenem přikládat semeno. Třešeň patří k rodině Rosaceae, rod Prunus (spolu s mandlemi, broskvemi, švestkami, meruňkami a třešněmi ptáka). Třešně patří do subgenus Cerasus, rozlišil od zbytku rodu tím, že má květiny v malém corymbs několik spolu (ne singly, ani v racemes), a v ovoci být hladký a mít jediný slabá rýha nebo žádný podél jedné strany. Subgenus je domácí v mírných oblastech severní polokoule, se dvěma kovovými penězi v severní Americe, tři v Evropě a zbytku v Asii.

 

Kultivace a použití

Třešně vybrané pro jedení jsou pocházel z jen dva druhy, divoká třešeň (P. avium), který dal svah Sweet třešni ke kterému většina cultivars třešně patří, a pokazit třešeň nebo třešeň Morella (P. cerasus), použitý hlavně pro vaření a výrobu džemu. Oba druhy vzniknou v Evropě a západní Asii. Jiný druh, ačkoli mít jedlé ovoce, být ne dospělý značně k spotřebě.

Hlavní komerční třešňové sady v Evropě vyčnívat z Iberian poloostrovního východu k Malé Asii; oni jsou také pěstováni k menšímu rozsahovému severu k Britskému souostroví a southern Skandinávie. Ve Spojených státech, nejvíce sladké třešně jsou pěstovány na západu. Kalifornie a Washington dodává hlavně sladké třešně určené čerstvému použití. Hlavní sladké třešňové cultivars obsahují ' Bing ', ' Brooks je, ' Tulare ', ' král ', a ' deštivější '. Oregon a Michigan poskytuje světlo-barevný ' královský Ann ' (' Napoleon ') třešně pro maraschino třešňový proces. Nejkyselejší třešně jsou pěstovány ve čtyřech státech hraničit Great Lakes, v Michiganu, New York, Pennsylvania, a Wisconsin. Traverse město, Michigan prohlašuje, že je “Cherry světové hlavní město”, hosting National Cherry festival a dělat svět je největší třešňový koláč.

Třešně mají velmi krátkou rodící sezónu. V Austrálii, oni jsou obvykle u jejich vrcholu kolem vánočního času, v jižní Evropě v červnu, v Americe v červnu, a ve V. Británii ve středním červenci. Každoroční světová produkce (jak 2003) třešní je o 3 miliónech tunách, který třetina jsou kyselé třešně.

Stejně jako ovoce, třešně také mají atraktivní květiny a oni jsou obyčejně zasazeni pro jejich displej květiny na jaře; několik Asijce třešně jsou zvláště významné jejich displejem květiny. Mnoho kvetoucí třešně cultivars (známý jak ' ozdobné třešně ) mají tyčinky nahrazené dalšími plátky (“dvojité” květiny), tak být sterilní a neplodí ovoce. Oni jsou pěstováni čistě pro jejich květiny a dekorační hodnotu. Japonec sakura zvláště být národní symbol oslavovaný v ročním Hanami festivalu.

Cherry květiny jsou někdy jedeny larvou zelené mopsličí můry a listy larvou jiného Lepidoptera včetně Coxcomb prominentní a žlutý-ocas.

Třešně byly ukázané mít několik výhod zdraví. Třešně obsahují anthocyanins, který je červené barvivo v berries. Cherry anthocyanins byly ukázané redukovat bolest a zanícení (Behav. Mozek Res. 153 (1): 181-188, 12 Aug 2004). Anthocyanins je také silný antioxidants. Třešně také byly ukázané obsahovat vysoké úrovně melatonin (J. Agric. Jídlo Chem. 49 (10): 4898-4902, Oct 2002). Výzkum ukázal, že lidé, kteří mají infarkty mají nízké melatonin úrovně (Endokrinní 38 (3): 145-52, 2005). Vedle bytí anti-okysličovadlo, melatonin také byl ukázaný být důležitý pro funkci imunitního systému. Výzkum také ukáže, že melatonin potlačí Coxe-2.

 

Latinský název

Prunus avium (Třešeň ptačí)
Prunus cerasus (Třešeň višeň)

Charakteristika

Třešeň se vyznačuje stejně jako všechny ovocné dřeviny stejnoměrnou hustotou a zajímavou kresbou. Běl je žlutá, jádro červenohnědé s barevnými záběhy, které jsou u mladšího dřeva šedozelené, u starších stromů krvavě červené.

Letorosty jsou dosti výrazné, dřeňové paprsky četné, středně výrazné. Dřevo je slabě lesklé, snadno se moří a výborně leští.

Použití

Používá se na dýhy, v řezbářství a soustružnictví.

 

VÝSKYT

 

Rozšíření: Evropa, kromě nejjižnějších oblastí. Dále roste ve Střední Asii, na Kavkazu, v Malé Asii a v severozápadní Africe. Pěstováním se rozšířila do jiných oblastí s vhodnými klimatickými podmínkami. U nás je rozšířená roztroušeně, až dosti hojně, po celém území republiky. Častá je především v teplejších oblastech a v nižších polohách mezofytika. Ve vyšších nadmořských výškách roste jen na chráněných místech.
Ekologie: Třešeň ptačí osidluje křovinaté stráně, meze a remízky, dále roste podél komunikací a ve světlých listnatých lesích. Vyskytuje se ve společenstvech svazů Quercion pubescenti–petraeae a Prunion spinosae. Je diagnostickým druhem svazu Carpinion.
Popis: Jedná se o strom až 35 m vysoký s vejcovitou až pyramidální korunou. Silný kmen má v mládí hladkou, zpravidla šedavě hnědou, ve starším věku tmavohnědou borku, která se odlupuje v různě širokých a příčných pásech. Mladé větve bývají přímé, silné a lesklé. Květní pupeny jsou vejcovité až kuželovité, na vrcholu zaoblené s mnoha červenohnědými lepkavými šupinami. Listové pupeny jsou proti květním mnohem menší, kuželovitého tvaru a na vrcholu zašpičatělé. Čepel listu je obvejčitá až eliptická, na vrcholu protažená v krátkou špičku, po okrajích pilovitá. Lícní strana listu je matná a lysá (nebo s ojedinělými chlupy), na rubu je světlejší. Řapík listu je až 4 cm dlouhý, s 1–2 tmavočervenými žlázkami. Dlouze stopkaté květy mají 2–3,5 cm v průměru. Jsou bílé, vzácně narůžovělé barvy a uspořádány po 2–6 ve zdánlivých okolících na krátkých brachyblastech. Kališní lístky bývají vejčité a lysé, za květu nazpět ohnuté, často červenavě zabarvené. Korunní lístky pak obvejčité až široce obvejčité, 10–15 mm dlouhé. Plodem jsou 1–1,5 cm veliké peckovice, nejčastěji červené barvy, ale můžou přecházet od oranžové až k téměř černé barvě. Kvete v dubnu a květnu.
Využití: Plody jsou oblíbeným ovocem, obsahují mnoho vitamínů, cukrů a minerálních látek. Listy a květy se využívají v lidovém léčitelství a dřevo se používá k výrobě drobných předmětů. Třešeň ptačí je také nepostradatelnou podnoží v ovocnářství.
Poznámka: Druh je poměrně proměnlivý ve tvaru, barvě a velikosti plodů. V parcích se můžete setkat s neplodícími kultivary.

Zatím zde není žádné hodnocení tohoto produktu.